1. Snycerstwo - charakterystyka, funkcje, przeznaczenie rzeźby w drewnie; związki z innymi dziedzinami sztuki i rzemiosła artystycznego. 2. Środki wyrazu artystycznego w rzeźbie i płaskorzeźbie. Struktura i logika. 3. Tradycja artystyczna i technologiczna w snycerstwie a rzeźba współczesna. 4. Snycerstwo a formy użytkowe. 5. Zasady i sposoby realizacji rzeźb w drewnie - na podstawie modelu (lub wykonywanie kopii na podstawie oryginału) lub dokumentacji projektowej (w tym rysunkowej). 6. Charakterystyka i wykorzystywanie materiałów i surowców w snycerstwie. 7. Zdobnictwo w drewnie. Sposoby wykończenia powierzchni - bezpowłokowe i powłokowe. Podstawy renowacji. 8. Narzędzia, przyrządy, przybory - możliwości techniczne; bezpieczeństwo i higiena pracy. 9. Dokumentacja projektowa i realizacyjna - rysunkowa, fotograficzna i opisowa. 10. Planowanie pracy indywidualnej i zespołowej. Relacje projekt - realizacja.
1. Świadome posługiwanie się językiem plastycznym w pracach snycerskich. 2. Opanowanie warsztatu technicznego a w szczególności umiejętności przenoszenia odpowiednich wartości przestrzennych na płaskorzeźbę i bryłę rzeźbiarską. 3. Czytanie i sporządzanie dokumentacji projektowej i wykonawczej (realizacyjnej). 4. Bezpieczne i sprawne posługiwanie się narzędziami i urządzeniami oraz praktyczne wykorzystanie sprawności technicznych do realizacji zadań. 5. Wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności do realizacji zamówionych projektów. 6. Dokumentowanie własnych dokonań twórczych. 7. Profesjonalne prezentowanie własnych poglądów i dokonań twórczych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY z dnia 19 sierpnia 2002 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2002 r.) |