1. Rysunek i malarstwo - ich struktura i logika. 2. Środki wyrazu plastycznego: barwa, linia, plama, forma, światło, nasycenie, kontrast. 3. Komponowanie na płaszczyźnie, role proporcji i konstrukcji, operowanie kreską, plamą, walorem, światłocieniem. 4. Przestrzeń w rysunku i malarstwie - różne sposoby przedstawienia głębi w obrazie. 5. Szkice i studia rysunkowe oraz malarskie w oparciu o naturę i wyobraźnię. 6. Interpretacja jako forma ekspresji. 7. Percepcja wizualna zjawisk otaczającego świata. 8. Związki dzieła sztuki malarskiej z człowiekiem, szczególnie z jego wnętrzem, przeżyciami, emocjami, stosunkiem do innych, jego wiedzą i świadomością. 9. Analiza i synteza formy. Treści dzieła malarskiego. 10. Techniki rysunkowe i malarskie a wyraz artystyczny tworzonego dzieła.
1. Świadome posługiwanie się językiem plastycznym. 2. Wyrażanie swoich doznań, przeżyć, poglądów itp. językiem malarskim. 3. Kreatywne myślenie i działanie w malarstwie, rysunku i szeroko pojętym działaniu artystycznym. 4. Postrzeganie dzieła sztuki malarskiej w szerokim związku z życiem społecznym oraz życiem wewnętrznym człowieka. 5. Opanowanie warsztatu technicznego i technologicznego w zakresie rysunku i malarstwa. 6. Dokonywanie analizy różnorodnych zjawisk artystycznych i logiczne ich łączenie w proces tworzenia. 7. Dokumentowanie własnych dokonań twórczych. 8. Profesjonalne prezentowanie własnych poglądów i dokonań twórczych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY z dnia 19 sierpnia 2002 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2002 r.)
|