1. Środki wyrazu artystycznego w różnych dziedzinach sztuki - analogie i relacje. 2. Analiza percepcji wzrokowej. Podstawy psychofizjologii widzenia. 3. Zasady kompozycji na płaszczyźnie i w przestrzeni - istota przekazu w działaniach plastycznych. 4. Studia i interpretacje z natury w procesie projektowania. 5. Relacje między obrazem (znakiem) i słowem (literą), treścią a formą przekazu artystycznego. 6. Kompozycja zapisu, jedność stylistyczna liternictwa i innych znaków. 7. Litera i układ literniczy; zasady budowy litery i kompozycji literniczej. Podstawy typografii i technik wydawniczych. 8. Praktyczna strona działań artystycznych - projektowania w zakresie sztuk plastycznych: 1) tradycyjne i współczesne (w tym komputerowe) techniki i technologie, 2) dokumentacja projektowa: rysunkowa (w tym znormalizowane rysunki techniczne i opisy), graficzna, malarska, fotograficzna i cyfrowa (z użyciem urządzeń i programów komputerowych - graficznych, malarskich, wydawniczych i innych).
1. Funkcjonalne operowanie obrazem (znakiem) i słowem (literą). 2. Świadome posługiwanie się warsztatem technicznym w projektowaniu, w tym urządzeniami wykorzystującymi zapis cyfrowy. 3. Opanowanie umiejętności tworzenia wielowariantowych dokumentacji projektowych. 4. Wykorzystywanie nabytej wiedzy i umiejętności w tworzeniu prac plastycznych z zakresu kształconej specjalności. 5. Dokumentowanie własnych dokonań twórczych. 6. Profesjonalne prezentowanie własnych poglądów i dokonań twórczych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY z dnia 19 sierpnia 2002 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2002 r.)
|