1. Środki wyrazu artystycznego i posługiwanie się nimi w rzeźbie. 2. Świadome konstruowanie i komponowanie płaszczyzny oraz bryły w oparciu o wyobraźnię i studia z natury; twórcza inspiracja otoczeniem. 3. Wykorzystywanie różnych dziedzin wiedzy (plastycznej, technicznej i innej) do formowania przestrzeni. 4. Rzeźba i płaskorzeźba. Mała forma rzeźbiarska. 5. Forma a temat w rzeźbie. 6. Podstawowe techniki rzeźbiarskie - m.in. z gliny, gipsu, metalu, kamienia, drewna, materiałów różnych. 7. Podstawowe sposoby wykończenia rzeźby - uszlachetnianie i utrwalanie. 8. Warsztat rzeźbiarski - narzędzia, urządzenia; bezpieczeństwo i higiena pracy. 9. Wykorzystywanie rzeźby w innych dziedzinach artystycznych.
1. Kreatywne myślenie i działanie, wyrażanie własnych poglądów artystycznych. 2. Świadome posługiwanie się językiem plastycznym w rzeźbie. 3. Znajomość podstaw warsztatu rzeźbiarskiego; przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 4. Dokonywanie analizy różnorodnych zjawisk artystycznych i logiczne ich wiązanie w tworzeniu dzieła rzeźbiarskiego. 5. Wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności we własnych działaniach artystycznych z zakresu rzeźby. 6. Dokumentowanie własnych dokonań twórczych. 7. Profesjonalne prezentowanie własnych poglądów i dokonań twórczych.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KULTURY z dnia 19 sierpnia 2002 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego. (Dz. U. z dnia 30 sierpnia 2002 r.) |