W związku z “Rokiem Witkiewiczów” Stowarzyszenie „Dom na Rozstaju Kultur i Religii” oraz nieformalna Grupa Witkacy Cacy Cacy od początku 2015 roku realizuje projekt „WITKACY SŁUPSK - ZAKOPANE 2015”. Na zaproszenie Teatru Witkiewicza grupa artystów Stowarzyszenia uczestnczyła w Urodzinach Witkacego w Zakopanem prezentując „Korowód Witkacego” na Krupówkach oraz działania teatralne i aktorskie w Zaułku Witkacego przy Zakopiańskim Teatrze. Działania te były możliwe dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Słupsk, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Teatru Witkiewicza w Zakopanem.
W dniach 21-26 lipca 2015 roku dzięki wsparciu Tatrzańskiej Izby Gospodarczej w Zakopanem Grupa Witkacy Cacy Cacy i Stowarzyszenie „Dom na Rozstaju Kultur i Religii” zaprezentowało „Kalejdoskop Witkacego”. Miejscem realizacji wydarzenia były Krupówki w Zakopanem. W tym samym czasie SCENA A2 z Zakopanego organizowała „Kalejdoskop Teatralny”. Jednym z punktów jego programu były nasze prezentacje. Na Krupówkach, tam, gdzie zwykle turyści robią sobie zdjęcia „z misiem”, zaprezentowaliśmy nasz słupski kalejdoskop, promując przy tym Słupską Galerię Witkacego.














Plener rzeźbiarski uczniów Zakopiańskiej Szkoły Plastycznej im. Antoniego Kenara w Słupsku.
Wstąpiliśmy do Stanisława Cukra, Dyrektora Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem, z propozycją udziału uczniów jego szkoły w planowanym przedsięwzięciu. Oferta została przyjęta. Stowarzyszenie wraz z Grupą WCC i Fundacją na Rzecz Rewitalizacji Miasta Słupska po zaakceptowaniu projektu uzyskały środki na przeprowadzenie pleneru w ramach inicjatyw lokalnych.
W plenerze i warsztatach rzeźbiarskich biorą udział: ośmioro uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara (Karolina Fiedor, Kinga Gospodarczyk, Sylwia Marszałek, Dorota Pęksa, Maria Talaga, Magdalena Żądło, Franciszek Szczepaniec, Bartek Zamarło) pod opieką artysty rzeźbiarza pana Andrzeja Mrowcy, oraz wolontariusze z Grupy Witkacy Cacy Cacy i Stowarzyszenia „Dom na Rozstaju”. Niezwykle w realizacji projektu pomógł nam pan Janusz Kaźimierski. Zakopiańska ekipa zamieszkała w „Leśnym Kocie”, gdzie uczestnikom pleneru zapewniono catering.
Do projektowanego przez miasto Parku Witkacego uczniowie Zakopiańskiego Plastyka wykonają 4 rzeźby inspirowane twórczością Witkacego. Projekty zostały wybrane i wspólnie zaakceptowane. Park powstaje w ramach Słupskiego Budżetu Obywatelskiego na 2015 r. W jego ramach Grupa Witkacy Cacy Cacy i „Dom na Rozstaju” są jednym z podmiotów powołanej Grupy Roboczej.




Uczniowie pod opieką artysty rzeźbiarza pana Andrzeja Mrowcy wykonują swoją pracę w budynku Stowarzyszenia “Dom na Rozstaju” w Słupsku (to stary żydowski dom przedpogrzebowy). Prowadzone też były warsztaty rzeźbiarskie dla uczniów słupskiego Liceum Plastycznego. W czasie pleneru pojechaliśmy do Ustki na nadmorski spacer. Zaplanowano zwiedzenie kolekcji prac Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego oraz udział w Festiwalu „Witkacy pod Strzechy” w Teatrze RONDO. Tam też uczniowie obejrzeli dwa spektakle „Teatru Tańca ENZA”. Wernisaż prac odbędzie się 18 września w centrum Słupska na ulicy Nowobramskiej. Rzeźby zostaną także zaprezentowane w czasie odbywającego się w Słupsku Kongresu Kultury w dniach 1-3 października 2015 roku.
Głównym celem projektu „Witkacy Słupsk-Zakopane 2015” jest zwiększenie możliwości uczestnictwa w kulturze społeczności Słupska i Zakopanego. Dzięki trwałości rezultatów projektu przez kolejne lata zamierzony cel zostanie osiągnięty. Stanie się to m.in. poprzez realizację działań sieciujących, edukacyjnych (w tym warsztatowych), artystycznych i promocyjnych dla największej na świecie kolekcji prac S.I. Witkiewicza w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i nawiązanie stałej współpracy Słupska i Zakopanego, miast połączonych nicią utkaną przez Witkacego.
Tekst: Piotr Kuba Nowotny - prezes Stowarzyszenia „Dom na Rozstaju”

















